Results 1 to 6 of 6

Thread: Mbi cilėsinė e pėrkthimit

 1. #1
  Join Date
  May 2010
  Beans
  1

  Mbi cilėsinė e pėrkthimit

  Pershendetje Cuna,
  Me behet qefi qe jemi ne gjysem rruge per perkthimin e Ubuntu. Gjithsesi, gjate kohes qe po perktheja, pashe qe shume prej jush kane perdorur translating engines per perkthimin e pjeseve ne anglisht. Mendoj se do te ishte me mire sikur t'i perkthenim vete pjeset, pasi translating engines perkthejne fjale per fjalet, dhe pas perkthimit pjesa nuk ka kuptim ne kontekst.

  Ja kalofshi mire edhe pune te mbare te gjitheve!

 2. #2
  Join Date
  Apr 2007
  Location
  Prishtina, Kosovo
  Beans
  192
  Distro
  Kubuntu 18.04 Bionic Beaver

  Re: Mbi cilėsinė e pėrkthimit

  Pajtohem me ty malioni91, por gjithashtu na duhet nje fjalor i perbashket i perkthimit te fjaleve, si psh fjalet Next, Forward, Show mund te i gjesh ne disa variante.

 3. #3
  Join Date
  Mar 2010
  Location
  Greece - Athens
  Beans
  108
  Distro
  Ubuntu Mate 18.04 Bionic Beaver

  Re: Mbi cilėsinė e pėrkthimit

  Quote Originally Posted by alket View Post
  Pajtohem me ty malioni91, por gjithashtu na duhet nje fjalor i perbashket i perkthimit te fjaleve, si psh fjalet Next, Forward, Show mund te i gjesh ne disa variante.
  Pa u keqkuptuar por une nuk jam i te njejtit mendim, pasi perkthimet nuk i bejme vetem fjale per fjale por mundohemi te pershtasim.
  next - tjeter, prane
  forward - perpara, preparim, vijon ose hecen ne drejtimin qe kemi perballe
  show - cfaq, paraqit, tregon
  Me vjen keq qe mbasi behet nje perkthim nuk i behet edhe nje rishikim per nje pershtatje sa me te mire.
  Happy LINUX everybody
  Oh... kerkoj falje: LINUX te gezuar te gjitheve

 4. #4
  Join Date
  Apr 2007
  Location
  Prishtina, Kosovo
  Beans
  192
  Distro
  Kubuntu 18.04 Bionic Beaver

  Re: Mbi cilėsinė e pėrkthimit

  Quote Originally Posted by KL_72_TR View Post
  Pa u keqkuptuar por une nuk jam i te njejtit mendim, pasi perkthimet nuk i bejme vetem fjale per fjale por mundohemi te pershtasim.
  next - tjeter, prane
  forward - perpara, preparim, vijon ose hecen ne drejtimin qe kemi perballe
  show - cfaq, paraqit, tregon
  Me vjen keq qe mbasi behet nje perkthim nuk i behet edhe nje rishikim per nje pershtatje sa me te mire.
  Happy LINUX everybody
  Oh... kerkoj falje: LINUX te gezuar te gjitheve
  Ajo kuptohet por e pata fjalen kur ne te njejtin kuptim perdoren fjal te ndryshme.

 5. #5
  Join Date
  Mar 2010
  Location
  Greece - Athens
  Beans
  108
  Distro
  Ubuntu Mate 18.04 Bionic Beaver

  Re: Mbi cilėsinė e pėrkthimit

  Kjo eshte e bukura e gjuhes Shqipe. Ne nuk kemi nje fjale me disa kuptime ose nje kuptim qe perfaqesohet nga disa fjale, si Anglishtja. Ky nuk eshte vetem mendimi im por edhe aq sa kam pare deri tani ne lidhje me Shqipen dhe gjuhet e tjera. Jo vetem kjo por nisem edhe nga fakti qe me perpara ne Shqiperi beheshin perkthime te shkelqyera kurse tani njerezit po e harrojne Shqipen sepse huazojne dhe perdorin gjithnje e me teper fjale te huaja.... Mos valle eshte ky shkaku qe na duken gjerat pak te veshtira?
  Para disa vjetesh (rreth 25 - 30 vjete) u mor nje vendim nga 'Lidhja e Shkrimtareve dhe Artistave te Shqiperise' per zevendesimin e te gjitha huazimeve qe na kishin ngelur, madje Ismail Kadare-ja u kritikua - u tall nga njerezit se ku i kishte gjetur ato zevendesime te fjaleve qe ne ne dukeshin kot ose te prapambetura vetem e vetem se na pelqente te perdornim fjale te huaja te cilat na dukeshin me te bukura dhe me te perparuara.
  Dua te them se ka zgjidhje, thjesht nuk duhet te jemi paraprak.
  Alket, ju andej nga Kosova e keni gjuhen me pak te cenuar nga keto huazime (me te paster).......

 6. #6
  Join Date
  Apr 2007
  Location
  Prishtina, Kosovo
  Beans
  192
  Distro
  Kubuntu 18.04 Bionic Beaver

  Re: Mbi cilėsinė e pėrkthimit

  Quote Originally Posted by KL_72_TR View Post
  Kjo eshte e bukura e gjuhes Shqipe. Ne nuk kemi nje fjale me disa kuptime ose nje kuptim qe perfaqesohet nga disa fjale, si Anglishtja. Ky nuk eshte vetem mendimi im por edhe aq sa kam pare deri tani ne lidhje me Shqipen dhe gjuhet e tjera. Jo vetem kjo por nisem edhe nga fakti qe me perpara ne Shqiperi beheshin perkthime te shkelqyera kurse tani njerezit po e harrojne Shqipen sepse huazojne dhe perdorin gjithnje e me teper fjale te huaja.... Mos valle eshte ky shkaku qe na duken gjerat pak te veshtira?
  Para disa vjetesh (rreth 25 - 30 vjete) u mor nje vendim nga 'Lidhja e Shkrimtareve dhe Artistave te Shqiperise' per zevendesimin e te gjitha huazimeve qe na kishin ngelur, madje Ismail Kadare-ja u kritikua - u tall nga njerezit se ku i kishte gjetur ato zevendesime te fjaleve qe ne ne dukeshin kot ose te prapambetura vetem e vetem se na pelqente te perdornim fjale te huaja te cilat na dukeshin me te bukura dhe me te perparuara.
  Dua te them se ka zgjidhje, thjesht nuk duhet te jemi paraprak.
  Alket, ju andej nga Kosova e keni gjuhen me pak te cenuar nga keto huazime (me te paster).......
  Edhe ne pjesen veriore te Shqiperis (Kosoves) ka pas shum barbarizma sllave te cilat jan zhdukur me mase te madhe pas lufte.

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •