Results 1 to 4 of 4

Thread: Kam nje problem!!!!

 1. #1
  Join Date
  Oct 2008
  Beans
  3

  Kam nje problem!!!!

  Pershendetje te gjithve
  Me vjen mire qe ka nje forum i ketill ne gjuhen shqipe,edhe pse pak antar ka prapse prap eshte mire,nje fillim i mire.
  Problemi i im eshte ne ndamjen e particioneve,kam HDD 250giga e kam nda ne 3 pjes:2giga swap,40 giga sitem-ubuntu dhe 50 giga te shprazet,kur mar te shfrytzoj edhe 150 giga te tjera qe i kam te lire nuk mund as te krijoj particionin,me qet eror
  Rezultati i fdisk -l eshte kjo
  arti@arti-desktop:~$ sudo fdisk -l
  [sudo] password for arti:
  Ignoring extra extended partition 3

  Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
  255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
  Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
  Disk identifier: 0x0004fedd

  Device Boot Start End Blocks Id System
  /dev/sda1 * 1 4863 39062016 83 Linux
  /dev/sda2 4864 5106 1951897+ f W95 Ext'd (LBA)
  /dev/sda3 11186 23343 97659135 f W95 Ext'd (LBA)
  /dev/sda4 5107 11185 48829567+ c W95 FAT32 (LBA)
  /dev/sda5 4864 5106 1951866 82 Linux swap / Solaris

  Partition table entries are not in disk order

  Mundsisht si te ka dikush ndonje ide se si te beje tew mundshem krijimin e particionit do ishte mire.
  Me respekt Arti

 2. #2
  Join Date
  Apr 2007
  Location
  Prishtina, Kosovo
  Beans
  192
  Distro
  Kubuntu 18.04 Bionic Beaver

  Re: Kam nje problem!!!!

  Provo GParted

  Shko tek Applications/Ubuntu Software Center edhe shkruaje gparted dhe instaloje.

  Programin do ta kesh tek System/Administrator.

 3. #3
  Join Date
  Jun 2007
  Location
  Pavia , Italy
  Beans
  11
  Distro
  Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope

  Re: Kam nje problem!!!!

  Quote Originally Posted by artinet View Post
  Pershendetje te gjithve
  Me vjen mire qe ka nje forum i ketill ne gjuhen shqipe,edhe pse pak antar ka prapse prap eshte mire,nje fillim i mire.
  Problemi i im eshte ne ndamjen e particioneve,kam HDD 250giga e kam nda ne 3 pjes:2giga swap,40 giga sitem-ubuntu dhe 50 giga te shprazet,kur mar te shfrytzoj edhe 150 giga te tjera qe i kam te lire nuk mund as te krijoj particionin,me qet eror
  Rezultati i fdisk -l eshte kjo
  arti@arti-desktop:~$ sudo fdisk -l
  [sudo] password for arti:
  Ignoring extra extended partition 3

  Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
  255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
  Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
  Disk identifier: 0x0004fedd

  Device Boot Start End Blocks Id System
  /dev/sda1 * 1 4863 39062016 83 Linux
  /dev/sda2 4864 5106 1951897+ f W95 Ext'd (LBA)
  /dev/sda3 11186 23343 97659135 f W95 Ext'd (LBA)
  /dev/sda4 5107 11185 48829567+ c W95 FAT32 (LBA)
  /dev/sda5 4864 5106 1951866 82 Linux swap / Solaris

  Partition table entries are not in disk order

  Mundsisht si te ka dikush ndonje ide se si te beje tew mundshem krijimin e particionit do ishte mire.
  Me respekt Arti
  Pershendetje Arti. perdor programin e sugjeruar nga babaroga dhe do ta kesh shume te thjeshte, vetem mos harro te besh nje backup te gjerave qe mund te te duhen para se te nisesh zgjerimin e particionit.

  Realisht kjo qe te ka ndodhur nuk eshte problem. fdisk thjesht po te thote qe particionet nuk kane renditjen e duhur, keshtu qe mund ti lesh edhe ashtu sic jane. Megjithate nese do te rregullosh renditjen mund te perdoresh "Expert Mode" te fdisk.

  fdisk -x eshte expert mode, me pas duhet te besh fdisk -f qe eshte opsioni fix dhe ne fund shkruaj ndryshimet qe ke bere me fdisk -w. KIJ KUJDES qe mbas ketyre ndryshimeve te kontrollosh fstab dhe boot menu sepse mund te kesh kernel panic heres tjeter qe do te besh restart pc.

 4. #4
  Join Date
  Oct 2008
  Beans
  3

  Re: Kam nje problem!!!!

  Flm ermali86,problemin tem e zgjidha,eshte interesant se si me tregojke Gdarter edhe Disk Utility krejtsisht ne kundershtim me njeri tjetrin vinin,por me fdsik e zgjidha problemin,Screnshotat ende i kam te ruajtuna te cilat do ti dergoj ketu te shifni.Babaroga flm edhe prej teje.kete problem edhe ne irc ubuntu e paraqita por sme dhan asnje zgjidhje se si te ndreqi.Pike se pari me vjen mire qe ka edhe shqiptar qe perdorin Ubuntun e qe ka me kend te komunikoj ne lidhje me linuxin.Do ju dergoj screnshotat qe kam bere masi paska opcion per ti dergu...
  Me respekt Artinet
  Attached Images Attached Images

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •