Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Ndihme per Aprovim

 1. #1
  Join Date
  Jun 2007
  Location
  Pavia , Italy
  Beans
  11
  Distro
  Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope

  Ndihme per Aprovim

  Pershendetje te gjitheve. Komuniteti shqiptar i Ubuntu po rritet dita dites dhe duke pare kete rritje po perfitoj nga rasti tju kerkoj ndihme per te plotesuar kriteret e mbetura qe na duhen per te kaluar ne nje "Local Community Team" te aprovuar.

  Per tu aprovuar duhet te kemi :

  Forum : I sapo krijuar megjithate besoj se me ndihmen e te gjitheve do te popullohet shume shpejt nga postime te vlefshme.

  Dhome Chati : #ubuntu-al ne serverin irc.freenode.net

  Faqe Zyrtare : http://www.albuntu.com , Eshte shume e rendesishme por nuk eshte akoma gati prandaj do ti lutesha kujtdo te me kontaktoji tek emaili qe gjeni tek profili im ne launchpad (https://launchpad.net/~albuntu) per tju dhene access ne menyre qe ta perfundojme.

  Plan Pune : Na sherben nje plan pune i rregullt. Secili prej jush mund te kontribuoi duke perkthyer Ubuntu ne shqip ose duke hapur nje projekt te ri ne launchpad dhe te kerkoji ndihmen e gjithe Albanian LoCo Team per ate projekt. Keto projekte do te shfaqen gjithashtu ne faqe.

  Ne momentin qe kemi bere dicka dhe kemi plane per te ardhmen mund te kerkojme te aprovohemi nga Ubuntu.

  Avantazhet e te qenit nje ekip i konfirmuar nga Ubuntu jane :

  1. Njihemi zyrtarisht nga Ubuntu si ekipi shqiptar i Ubuntu

  2. Mund te bejme konferenca te ndryshme ne shqiperi per te prezantuar Ubuntu dhe per te pergatitur konferencat mund te kerkojme materiale ndihmese nga Ubuntu si CD , Fletepalosje , etj.

  3. Cdo gje tjeter qe mund te ndihmoje FOSS dhe Ubuntu.

  Faleminderit. Ermali

 2. #2
  Join Date
  Feb 2008
  Location
  Vlorė, Albania
  Beans
  209
  Distro
  Ubuntu

  Re: Ndihme per Aprovim

  Do ishte ide e mire tė bėnim njė konference pėr Ubuntu nė Shqipėri.
  WPlancer.Com - PHP & WordPress Developer
  ProverbHunter - English Proverbs Explained

 3. #3
  Join Date
  Apr 2010
  Beans
  4

  Re: Ndihme per Aprovim

  Cuna une kam mendimin i cili ta hapim Linux Ubuntu me tutoriale edhe me Instalimin e tij,,sepse te gjithe shqipetaret punojne me Windows varja....

  Gjithesesi...Kjo eshte ajo qe ne duam ta rrisim nivelin e teknologjise shqipetare ne maja....Edhe pse jam 15 vjec prape une di nuk eshte e thene kjo shpresoj cuna te me kuptoni

  Hapim nje faqe te tonen ne facebook per Linux Ubuntu do te jet gje e mire,,sepse gjithemon ekziston nje mesim.

 4. #4
  Join Date
  Apr 2010
  Beans
  14
  Distro
  Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

  Re: Ndihme per Aprovim

  Akoma vazhdon te mos jete grup i aprovuar?

  Si mund te ndihmojme, Ermal?

 5. #5
  Join Date
  Aug 2010
  Location
  Italia
  Beans
  2
  Distro
  Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

  Re: Ndihme per Aprovim

  A mund te di qfare duhet bere dhe kerkojme te gjithe se bashku ta bejme................ respekte Meni

 6. #6
  Join Date
  Apr 2007
  Location
  Prishtina, Kosovo
  Beans
  192
  Distro
  Kubuntu 18.04 Bionic Beaver

  Re: Ndihme per Aprovim

  Jam duke u munduar njeher me i mbledh te gjitha ngjarjet tona
  http://albloco.blogspot.com/

 7. #7
  Join Date
  Oct 2010
  Beans
  1

  Re: Ndihme per Aprovim

  Quote Originally Posted by ermali86 View Post
  Pershendetje te gjitheve. Komuniteti shqiptar i Ubuntu po rritet dita dites dhe duke pare kete rritje po perfitoj nga rasti tju kerkoj ndihme per te plotesuar kriteret e mbetura qe na duhen per te kaluar ne nje "Local Community Team" te aprovuar.

  Per tu aprovuar duhet te kemi :

  Forum : I sapo krijuar megjithate besoj se me ndihmen e te gjitheve do te popullohet shume shpejt nga postime te vlefshme.

  Dhome Chati : #ubuntu-al ne serverin irc.freenode.net

  Faqe Zyrtare : http://www.albuntu.com , Eshte shume e rendesishme por nuk eshte akoma gati prandaj do ti lutesha kujtdo te me kontaktoji tek emaili qe gjeni tek profili im ne launchpad (https://launchpad.net/~albuntu) per tju dhene access ne menyre qe ta perfundojme.

  Plan Pune : Na sherben nje plan pune i rregullt. Secili prej jush mund te kontribuoi duke perkthyer Ubuntu ne shqip ose duke hapur nje projekt te ri ne launchpad dhe te kerkoji ndihmen e gjithe Albanian LoCo Team per ate projekt. Keto projekte do te shfaqen gjithashtu ne faqe.

  Ne momentin qe kemi bere dicka dhe kemi plane per te ardhmen mund te kerkojme te aprovohemi nga Ubuntu.

  Avantazhet e te qenit nje ekip i konfirmuar nga Ubuntu jane :

  1. Njihemi zyrtarisht nga Ubuntu si ekipi shqiptar i Ubuntu

  2. Mund te bejme konferenca te ndryshme ne shqiperi per te prezantuar Ubuntu dhe per te pergatitur konferencat mund te kerkojme materiale ndihmese nga Ubuntu si CD , Fletepalosje , etj.

  3. Cdo gje tjeter qe mund te ndihmoje FOSS dhe Ubuntu.

  Faleminderit. Ermali
  Pershendetje!
  Si mund te behem pjese e grupit? Dhe si mund te ndihmoj?

 8. #8
  Join Date
  Oct 2010
  Beans
  2

  Re: Ndihme per Aprovim

  Pershendetje,Jam Basriu nga Tetova.Fillesta rne Ubuntu por me pelen shume.E perdorim ne shkolla me nxenes.
  Kam nje kerkese:Kam te instaluar Ubuntu 10,10,por gjat te shkruarit nuk mund ta shkruaj shkronjen e(me dy pika larte)Ju lutem me ndihmoni me duhet ta di patjeter sepse Ubuntu-ne e perdor me nxenesit e mi.
  Falemnderit.

 9. #9
  Join Date
  Apr 2007
  Location
  Prishtina, Kosovo
  Beans
  192
  Distro
  Kubuntu 18.04 Bionic Beaver

  Re: Ndihme per Aprovim

  Tung Betim/Bastri , Shkoni tek System > Preferences > Keyboard

  dhe aty shtoni Albanian , do te ju paraqitet nje applet (aty afer ores) USA dhe ALB ju e zgjedhni ALB sigurisht.

  pikėpresja ; do tė bėhet Ė
  kurse kllapa e madhe { do tė bėhet Ē

 10. #10
  Join Date
  Oct 2010
  Beans
  2

  Re: Ndihme per Aprovim

  Alket, tė falemnderit shumė.Siē e sheh edhe nga teksti,me ndihmėn Tuaj tani e kam regulluar.
  Pėrshėndetje.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •