PDA

View Full Version : Ndihme per Aprovimermali86
July 11th, 2009, 05:15 AM
Pershendetje te gjitheve. Komuniteti shqiptar i Ubuntu po rritet dita dites dhe duke pare kete rritje po perfitoj nga rasti tju kerkoj ndihme per te plotesuar kriteret e mbetura qe na duhen per te kaluar ne nje "Local Community Team" te aprovuar.

Per tu aprovuar duhet te kemi :

Forum : I sapo krijuar megjithate besoj se me ndihmen e te gjitheve do te popullohet shume shpejt nga postime te vlefshme.

Dhome Chati : #ubuntu-al ne serverin irc.freenode.net

Faqe Zyrtare : http://www.albuntu.com , Eshte shume e rendesishme por nuk eshte akoma gati prandaj do ti lutesha kujtdo te me kontaktoji tek emaili qe gjeni tek profili im ne launchpad (https://launchpad.net/~albuntu) per tju dhene access ne menyre qe ta perfundojme.

Plan Pune : Na sherben nje plan pune i rregullt. Secili prej jush mund te kontribuoi duke perkthyer Ubuntu ne shqip ose duke hapur nje projekt te ri ne launchpad dhe te kerkoji ndihmen e gjithe Albanian LoCo Team per ate projekt. Keto projekte do te shfaqen gjithashtu ne faqe.

Ne momentin qe kemi bere dicka dhe kemi plane per te ardhmen mund te kerkojme te aprovohemi nga Ubuntu.

Avantazhet e te qenit nje ekip i konfirmuar nga Ubuntu jane :

1. Njihemi zyrtarisht nga Ubuntu si ekipi shqiptar i Ubuntu

2. Mund te bejme konferenca te ndryshme ne shqiperi per te prezantuar Ubuntu dhe per te pergatitur konferencat mund te kerkojme materiale ndihmese nga Ubuntu si CD , Fletepalosje , etj.

3. Cdo gje tjeter qe mund te ndihmoje FOSS dhe Ubuntu.

Faleminderit. Ermali

banago
July 30th, 2009, 06:04 PM
Do ishte ide e mire tė bėnim njė konference pėr Ubuntu nė Shqipėri.

Lorenc Linux
April 10th, 2010, 01:21 PM
Cuna une kam mendimin i cili ta hapim Linux Ubuntu me tutoriale edhe me Instalimin e tij,,sepse te gjithe shqipetaret punojne me Windows varja....

Gjithesesi...Kjo eshte ajo qe ne duam ta rrisim nivelin e teknologjise shqipetare ne maja....Edhe pse jam 15 vjec prape une di nuk eshte e thene kjo shpresoj cuna te me kuptoni

Hapim nje faqe te tonen ne facebook per Linux Ubuntu do te jet gje e mire,,sepse gjithemon ekziston nje mesim.

shkelzen
August 1st, 2010, 10:28 PM
Akoma vazhdon te mos jete grup i aprovuar?

Si mund te ndihmojme, Ermal?

Meni
August 2nd, 2010, 10:20 PM
A mund te di qfare duhet bere dhe kerkojme te gjithe se bashku ta bejme................ respekte Meni

alket
August 4th, 2010, 10:42 AM
Jam duke u munduar njeher me i mbledh te gjitha ngjarjet tona
http://albloco.blogspot.com/

Ilir
October 6th, 2010, 05:28 PM
Pershendetje te gjitheve. Komuniteti shqiptar i Ubuntu po rritet dita dites dhe duke pare kete rritje po perfitoj nga rasti tju kerkoj ndihme per te plotesuar kriteret e mbetura qe na duhen per te kaluar ne nje "Local Community Team" te aprovuar.

Per tu aprovuar duhet te kemi :

Forum : I sapo krijuar megjithate besoj se me ndihmen e te gjitheve do te popullohet shume shpejt nga postime te vlefshme.

Dhome Chati : #ubuntu-al ne serverin irc.freenode.net

Faqe Zyrtare : http://www.albuntu.com , Eshte shume e rendesishme por nuk eshte akoma gati prandaj do ti lutesha kujtdo te me kontaktoji tek emaili qe gjeni tek profili im ne launchpad (https://launchpad.net/~albuntu) per tju dhene access ne menyre qe ta perfundojme.

Plan Pune : Na sherben nje plan pune i rregullt. Secili prej jush mund te kontribuoi duke perkthyer Ubuntu ne shqip ose duke hapur nje projekt te ri ne launchpad dhe te kerkoji ndihmen e gjithe Albanian LoCo Team per ate projekt. Keto projekte do te shfaqen gjithashtu ne faqe.

Ne momentin qe kemi bere dicka dhe kemi plane per te ardhmen mund te kerkojme te aprovohemi nga Ubuntu.

Avantazhet e te qenit nje ekip i konfirmuar nga Ubuntu jane :

1. Njihemi zyrtarisht nga Ubuntu si ekipi shqiptar i Ubuntu

2. Mund te bejme konferenca te ndryshme ne shqiperi per te prezantuar Ubuntu dhe per te pergatitur konferencat mund te kerkojme materiale ndihmese nga Ubuntu si CD , Fletepalosje , etj.

3. Cdo gje tjeter qe mund te ndihmoje FOSS dhe Ubuntu.

Faleminderit. Ermali
Pershendetje!
Si mund te behem pjese e grupit? Dhe si mund te ndihmoj?

Betim
October 18th, 2010, 12:04 AM
Pershendetje,Jam Basriu nga Tetova.Fillesta rne Ubuntu por me pelen shume.E perdorim ne shkolla me nxenes.
Kam nje kerkese:Kam te instaluar Ubuntu 10,10,por gjat te shkruarit nuk mund ta shkruaj shkronjen e(me dy pika larte)Ju lutem me ndihmoni me duhet ta di patjeter sepse Ubuntu-ne e perdor me nxenesit e mi.
Falemnderit.

alket
October 18th, 2010, 02:25 AM
Tung Betim/Bastri , Shkoni tek System > Preferences > Keyboard

dhe aty shtoni Albanian , do te ju paraqitet nje applet (aty afer ores) USA dhe ALB ju e zgjedhni ALB sigurisht.

pikėpresja ; do tė bėhet Ė
kurse kllapa e madhe { do tė bėhet Ē

Betim
October 21st, 2010, 09:43 PM
Alket, tė falemnderit shumė.Siē e sheh edhe nga teksti,me ndihmėn Tuaj tani e kam regulluar.
Pėrshėndetje.

KL_72_TR
December 26th, 2010, 12:30 AM
Alket, tė falemnderit shumė.Siē e sheh edhe nga teksti,me ndihmėn Tuaj tani e kam regulluar.
Pėrshėndetje.
Pershendetje Betim. Eshte mire qe te paraqesesh kerkesen per ndihme ne faqen perkatese sepse keshtu do marresh pergjigje me shpejte dhe me sakte, por edhe antaret e tjere te forumit (kur hasin te njejtin porblem) mund ta gjejne me shpejte ndihmen duke u drejtuar tek mesazhi juaj.
Happy LINUX everybody :D